Kapitola IV.

Malba na textil

- malba, savování, tisk a šablonování

Na začátku byla pouhá snaha o zušlechtění několika pocintaných triček našich drobečků. Nevím, zda máme podobná čuňátka doma jenom my, ale ti naši andílci s oblibou vytvářejí naprosto nevypratelné skvrny různých velikostí a barev nejlépe na novém oblečení....zkusila jsem zamaskovat flek od mrkvové šťávy na původně sněhobílých šatečkách naší Bětušky a nejelegantnějším řešením byl oranžový motýlek hned pod výtřihem. A tak jsme se ne zcela dobrovolně začaly zaobírat textilem a experimentovat s barvami.

Tak tenhle hlemýžď se zabydlel na přezuvkovém sáčku...

- 16 -

 

Veškeré naše snažení by se dalo rozvrhnout do několika kategorií:

malba na textil z volné ruky - kromě barev používáme také pastely a fixy na textil
malba podle šablon - spousta předloh se dá stáhnout z internetu, ale většinou dáváme přednost vlastní tvorbě
tisk - jako tiskátko můžete použít prakticky cokoli, od listů stomů přes dětské hračky a ke krajkám ze staré babiččiny spodničky
batika - vyvazovaná, šitá, sypaná, vosková
mramorování - tuhle techniku nás naučila na kurzu Gábina Marková a musím říct, že mramorování tuší a olejem na hedvábí nám naprosto učarovalo
savování - je sice trochu destrukční, ale nedají se mu upřít zajímavé efekty

A protože tohle malování nebavilo jen nás a naše kamarádky, ale i naše děti, vznikla na oslavu Dne dětí sluníčková trička, která si vlastnoručně vyrobili mrňouskové z "naší" mateřské školky:

Různé techniky s sebou nesou různé styly. Podle vlastního vkusu si vytvořte originální kousek do svého šatníku či interiéru.

zdena

- 17 -


obsah
novinky
galerie
návody
kronika
vzkazník