Kapitola II.

Drátování

- opletené kameny - "ryby"

Drátenické řemeslo znovu ožívá v podobě drátovaných kamínků v podobě rybek, netradičních velikonočních vajíček, romaitických svícnů a dratovaných lahví, hrnků, hrnců...


Vybereme si pěkný kámen, který se dobře drží v ruce. Kolem užší části kamene utáhneme kratší drát - obojek, kolem kterého začneme oplétat drátěnou košilku. Obojek je utažený jen pracovně, později část rozpleteme a vytvoříme z něj oko ryby. Nyní si v tomto místě pracovně zachytíme i drát kterým budeme kámen oplétat. Styl jakým budeme kámen oplétat je závislý na kvalitě drátu, tvaru kamene a čase, který chceme práci věnovat.

 

- 8 -

 

Větší nepravidelná oka jsou krásná na hrubých kamenech. Drobným pravidelným vzorem a přidáváním korálků do drátěné krajky můžeme zhotovit i malý šperk. Kombinování druhů drátěných vazeb, různé zakončení ploutviček a ocásků, vytváří vždy originální osobní styl. Nastavování krátkého drátu provedeme pevným prokroucením starého a nového drátu u těla rybky. Tento spoj je pouze pracovní. Na konci práce tento hrubý spoj rozpleteme uděláme pouze jednu nebo dvě zákruty a konce zamáčkneme kleštičkami. Ocásek vždy navazuje na tvar kamene a způsob pletení rybky. Ocásky a ploutve mohou být prostorové - pokračování kruhového pletení na těle ryby; ploché nebo stačí po ukončení pletení těla zachytit v konci několik drátů se spoustou korálků. Nakonec rozpleteme obojek a opatrně vytáhneme konce drátů do půlky pletené košilky - do místa kde mají vzniknout oči ryby. Ty pak mohou být tvořeny dvěma korálky nebo konce smotáme do malých spirálek.

Podobným způsobem můžete drátkovat i velikonoční vajíčka, ale o těch si více povíme raději až na jaře.

 

 

.... zatím můžete najít inspiraci v galerii

 

 

 

- 9 -
 

obsah
novinky
galerie
návody
kronika
vzkazník